Sydney se nalazi u zalivu Port Džekson, koji je poznat i kao sidnejska luka. Sa 4,2 miliona stanovnika to je ujedno i najveći i najmnogoljudniji grad u Australiji.
Poznat je kao jedan od najljepših gradova na svijetu, koji odiše starom kulturom, ali je istovremeno i pod ogromnim globalnim uticajem.
Iako vam trebaju 24 sata putovanja avionom do Sydneya, ovaj grad će vas čim stignete, ostaviti bez daha.
GLAVNE TURISTIČKE ATRAKCIJE su sidnejska opera i most Harbur. U Sydneyu se morate prošetati oko Harbur mosta, voziti se kajakom u luci, jesti u restoranu sa pogledom na Operu, šetati obalom po predivnim plažama poput Bondi i Bronte i posjetiti Plave planine.
Centar grada se naziva Sydney city, i to je glavni poslovni distrikt, i historijski centar trgovine, finansija, kulture i zabave.
Zapadno od Sydney cityja nalazi se Darling Harbur, ogroman dio grada koji je posvećen samo zabavi i turizmu. Čitavo područje je prepuno luksuznih hotela, a tu je smješten i čuveni sidnejski akvarijum. Sjeverni Sydney se nalazi preko puta Opere i sa centrom je povezan mostom Harbur i tunelom Harbur. Sjeverni Sydney je poslovni dio grada, ali i šoping centar.
SYDNEY JE GRAD SA hiljadu plaža. Sedam kilometara istočno od centra grada nalazi se najčuvenija plaža Bondi.
Ova plaža privlači kako ljubitelje sunca tako i zaljubljenike u talase. Stoga su surferi među brojnijim posjetiocima ove plaže, dok je lokalnog stanovništva sve manje i manje. Uživanje u dugim sunčanim časovima na vrelom pijesku može biti odličan izbor za pravljenje pauze od standardnih turističkih obilazaka.
Svakog novembra na grebenu iznad mora, uz veličanstven pogled turiste privlače i zanimljive skulpture koje izrađuju neki od najpoznatijih vajara Australije.
KRALjEVSKA BOTANIČKA BAŠTA je mjesto gdje posjetioci mogu da uživaju u divnim vrtovima koji se prostiru na 75 hektara.
Ovo mirisno utočište ruža iz cijelog svijeta ima i bujnu tropsku floru, duge napravljene od šarenog cvijeća, fontane i mnoštvo egzotičnih ptica.
Historija
Prostor današnjeg Sydneya su prije 40.000 godina naseljavali australijski starosjedioci Aboridžini.
Pronalazač Australije Džejms Kuk je 1770. godine prvi put stigao na tlo Australije, u zaliv Botani Bej na prostoru današnjeg Sydneya. Grad je osnovao britanski admiral Artur Filip 1788. godine kao prvo britansko naselje na prostoru Australije. Filip je grad nazvao Nju Albion, ali je kasnije preimenovan u Sidnej prema britanskom ministru unutrašnjih poslova Tomasu Taunsendu, lordu od Sidneja. Evropljani su uništili stara naselja Aboridžina koji su nastradali zbog bolesti na koje nisu bili imuni.
Usluga Cijena
avio-karta oko 1.600 KM
prenoćište oko 80 KM
piće oko 5 KM
kafa oko 4 KM